Fejlesztő játékok
Játékötletek - vizezős játékok 1. rész
Március 22. a Víz Világnapja! Ezt megismertethetjük már bölcsődés korú gyermekeinkkel is. Fontos már egészen pici kortól kezdve megtanítanunk a víz értékét! Számtalan vers, mese és dal öleli fel és közvetíti a víz fogalmát.
Itt most néhány olyan játékötleteket szeretnék megmutatni nektek, amely a bölcsődés korosztály számára (igazodva az adott kisgyermek fejlettségi szintjéhez), a vízhez kapcsolódó fizikai tapasztalat szerzés nyújt. Fejlesztési területek: Finommotorika, eszközhasználat, koordináció, figyelem, kognitív képességek, szókincs gyarapítás.
Fontos!
- Biztosítsunk "víz barát" környezetet, konyhában, fürdőben, vízhatlan terítőn, fürdőszobaszőnyegen. Készítsünk oda jó nedvszívó szivacsot, hogy a kicsi fel tudja itatgatni a szétcsepegő vizet
- Mutassuk meg mit és hogyan kell csinálni, utána hagyjuk, hogy ő csinálja.
- Szánjunk rá elég időt. (most lehet, hogy jobban vanJ)
Vízzel festés:
- Adjunk bármilyen viszonylag nagy papírt a gyereknek, egy tálka vizet és valamilyen nagy ecsetet, kenőecsetet és hagyjuk, hogy kedvére vizezze, maszatolja, eláztassa a papírt. Színes csomagolóanyag esetén megfigyelheti, hogy a víz milyen hatást gyakorol a papírra. Világos tónusú papír esetén bármivel akár megszínezhetjük a vizet. A festés során a nyomhagyás élményét tapasztalhatja meg a kisgyerek. Ha színes vízzel festett ki is függeszthetjük alkotását.
Játék a jéggel:
Ez egy nagyon izgalmas játék, kis babafizika. A kicsi megismerkedhet a víz halmazállapot változásaival, hőmérséklet különbségeivel.
- Készítsünk elő 1 kis tálat, apró tárgyakat, kevés vízzel töltött valamilyen, a gyerek számára könnyen megfogható kiöntőt. Mutassuk meg a gyereknek, hogy hogyan, majd kérjük meg, hogy tegye a tálkákba a kincsek felét és öntsön rá annyi vizet, hogy ellepje (ez a töltögetést is gyakoroltatja) és mehet a fagyasztóba (ha van benne annyi hely J). Ha megfagyott a víz, mehet még egy réteg és további fagyasztás.
- Ha megfagyott, borítsuk ki egy nagyobb tálba, adjunk a gyereknek egy kis tálba meleg vizet és valamilyen eszközt, amivel a meleg vizet a jégtömbre tudja meregetni. És indulhat a jégolvasztás, a kincsek kiszabadítása!
Játékötletek - vizezős játékok 2. rész
Vizes játékaink folytatásaként még két olyan ötletet ajánlanék, melyek a gyakorló tevékenységek sorát bővíti.Töltögetős játék
- A töltögetős játék arról szól, hogy a gyereknek a folyadékot az egyik edényből át kell önteni a másikba, majd vissza az elsőbe. Ha kész, a lecsepegő vizet fel kell törölnie. Ez a tevékenység lehetőséget biztosít számára, hogy gyakorolja a "felnőtt" feladatokat, megfigyelheti a víz viselkedését, fejleszti az önállóságát, a koncentrációs képességét, a kézügyességét és az egyensúly érzékét.
- A játékhoz két könnyen megfogható edényre és egy darab szivacsra van szükségünk.
- Ha asztal mellett hagyjuk őt töltögetni, az eszközöket egy peremes tálcára készítsük oda neki.
- Mutassuk meg a gyereknek, hogy mit és hogyan kell csinálni, aztán hagyjuk őt szabadon töltögetni.
Szappanos játék:
- A szappanozós játéknál tulajdonképpen egy szappanos vizet készít a gyerek, a szappan vízben forgatásával, melyet aztán felhabosít. Kiöntés után a tálkát szivaccsal kitörli. A játék fejleszti a kézügyességet, az önállóságot, megfigyelésekre, tapasztalásokra ad lehetőséget.
- Szükségünk lesz egy tálra, olyan szappanra, amit a gyerek jól meg tud fogni, kis habverőre vagy villára, szivacsra.
- Fontos itt is megmutatni a gyereknek, hogy mit kell csinálni.
A Te címed
Itt kezdődhet a szöveged. Kattints ide, és kezdheted is az írást. Aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci.
JÁTÉKÖTLETEK A ZENE JEGYÉBEN - hangszerkészítés
Nem is gondolnánk, hogy akár az otthon található, újrahasznosítható vagy természetes anyagokból hányféle hangszer vagy hangjáték készíthető. Csak a fantáziátok szab határt annak, hogy miből fabrikáltok valamilyen hangot adó tárgyat. Megmutatunk pár, pillanatok alatt elkészíthető hangszert.
· Esőbot
Fóliahengerbe apró rövid szögeket ütünk, ezzel korlátozva a rizs szabad áramlását! Majd erősen leragasztjuk körbe vastag barna ragasztószalaggal, hogy a szögek véletlenül se mozduljanak el. A végeit méretre vágott papírral lezárjuk, leragasztjuk, majd pedig öntapadós papírral vagy bármilyen csomagoló papírral körbevonjuk! A hangszer a szél hangját kelti életre, a szögek megakadályozzák, hogy gyorsan végigszaladjon a rúd belsejében!
· Rumba Tök
Pet palackot elvágunk a nyíláshoz közeli részen, a kupak maradjon a helyén, a belsejébe pingpong labdát és kb. 20 szem babot teszünk. A nyílást egy kis maradék fóliapapírral lefedjük és barna ragasztószalaggal szorosan leragasztjuk! Az egészet bármilyen anyaggal bevonhatjuk. Én ezt most egy használaton kívüli tisztasági zsákkal tettem és a végét pedig összekötöttem!
· Gombos csörgő
Fahéj rudat át kell lyukasztani, majd egy vékony drótra gombokat fűzni, majd a lyukon szorosan rögzíteni a drót végét! Ezzel a könnyű technikával máris szépen szóló csörgő hangokat hallathatunk!
JÓ ZENÉLÉST KÍVÁNUNK!